Breadcrumbs – jakie znaczenie dla SEO ma nawigacja okruszkowa?
HOME / Blog / Breadcrumbs – jakie znaczenie dla SEO ma nawigacja okruszkowa?
Breadcrumbs – jakie znaczenie dla SEO ma nawigacja okruszkowa?

Breadcrumbs – jakie znaczenie dla SEO ma nawigacja okruszkowa?

Obecny marketing internetowy coraz bardziej skłania się w stronę potrzeb użytkowników i UX. Strony są tworzone tak, aby miały jak największą wartość dla odbiorców i były przystępne zarówno pod kątem treści, jak i nawigacji. Jednym ze sposobów, aby poprawić komfort korzystania z portalu są breadcrumbs. Co oznacza to określenie i jak można je wykorzystać w zakresie SEO?

Czym są breadcrumbs, czyli okruszki na stronie?

Breadcrumbs to słowo, które z języka angielskiego tłumaczy się jako okruszki. W dosłownym znaczeniu niewiele ma to wspólnego z branżą e-commerce, jednak w głębszym rozumieniu chodzi o ślady, jakie zostawia za sobą użytkownik. Można tutaj przywołać bajkę o Jasiu i Małgosi, którzy pozostawiali za sobą okruchy chleba, aby nie zgubić się w lesie. Jest to bowiem element nawigacji na stronie, tzw. menu okruszkowe. Umożliwia łatwiejsze zarządzanie oraz poruszanie się po witrynie. Okruszki są poniekąd ścieżką użytkownika na witrynie uwzględniającą poszczególne punkty, które odwiedził i do których może szybko i łatwo wrócić. Jej działanie opiera się na zasadzie „od ogółu do szczegółu”. Przykładów nie trzeba szukać daleko – tę podstronę również można znaleźć na tej zasadzie: Home – Blog – Artykuł o breadcrumbs. Informacje można znaleźć zazwyczaj na górze strony w poziomej konfiguracji.

Jaką rolę pełni menu okruszkowe na stronie?

Zastosowanie menu okruszkowego na stronie jest korzystne zarówno pod kątem użytkownika, jak i algorytmów Google. Dzięki obecności breadcrumbs osobom odwiedzającym witrynę będzie się ona wydawać bardziej przejrzysta i logicznie skonstruowana. Każdy element ze ścieżki jest klikalny, co z pewnością zwiększa funkcjonalność oraz atrakcyjność wizualną strony. Oprócz tego poszczególne punkty w nawigacji najczęściej zawierają istotne słowa kluczowe, co ma znaczenie dla pozycjonowania. To też niewątpliwie doskonałe narzędzie mogące służyć do linkowania wewnętrznego. Roboty wyszukiwarki mają dzięki temu ułatwione zadanie w zrozumieniu powiązań między podstronami oraz złożonej hierarchii całej witryny. Dodatkowo breadcrumbs sprawiają, że daną stronę można znaleźć w wyszukiwarce za pomocą wielu haseł i różnych ścieżek nawigacyjnych.

breadcrumps w SEO

Rodzaje breadcrumbs

Menu okruszkowe bazuje na kilku różnych czynnikach. Dzięki temu można lepiej dopasować dany typ breadcrumbs do specyfiki swojej strony. Należą do nich:

 • Okruszki oparte na lokalizacji

Ten typ stosowany jest najczęściej. Większość portali wskazuje miejsce, w którym obecnie znajduje się użytkownik, biorąc pod uwagę strukturę witryny. Nawigacja podążą od strony głównej kolejno przez kategorie oraz jej elementy składowe, kończąc na obecnie przeglądanej stronie. To rozwiązanie sprawdzi się doskonale w sklepach internetowych, kiedy klient chce np. przejrzeć różne produkty jednej marki.

 • Okruszki oparte na atrybucie

Metoda nawigacji uwzględniająca atrybuty jest równie popularna w branży e-commerce. Z reguły przedstawia ona drogę klienta od najbardziej ogólnej do bardziej szczegółowych kategorii, np. buty – buty letnie – sandały – sandały na obcasie.

 • Okruszki oparte na ścieżce

Jest to najrzadziej stosowane rozwiązanie z uwagi na najmniejszą użyteczność. Przedstawia ścieżkę, którą użytkownik przebył, aby dotrzeć do danego punktu, więc klikając na odnośnik do poprzedniej strony, równie dobrze mógłby wcisnąć przycisk „wstecz”. Przydaje się jednak przy długich procesach i transakcjach.

Zalety stosowania breadcrumbs

Korzyści pod kątem SEO

 • Ułatwienie robotom Google zrozumienia struktury strony
 • Usprawnienie indeksowania witryny
 • Wspomaganie procesu linkowania wewnętrznego
 • Obniżenie współczynnika odrzuceń
 • Zwiększenie szans na pojawienie się w wynikach wyszukiwania

Korzyści pod kątem użytkownika

 • Łatwiejsze i bardziej intuicyjne poruszanie się po stronie
 • Szybkie przechodzenie między sekcjami witryny
 • Prostsze rozpoznawanie sekcji strony: strona główna, kategoria, produkt itd.
 • Lepsza czytelność i przejrzystość strony
 • Poprawa ogólnych doświadczeń użytkownika (UX)

Breadcrumbs – implementacja na stronie dzięki rich snippets

Rich snippets, czyli dane strukturalne to specjalne znaczniki na stronach, dzięki którym opisuje się zawartość witryn. Ma to ułatwić zrozumienie treści i struktury robotom wyszukiwarek. Dzięki danym uporządkowanym możliwe jest też wyświetlanie w wynikach wyszukiwania dodatkowych informacji, np. dostępności i ceny produktu czy właśnie breadcrumbs. Najlepiej skupić się na mikrodanych schema.org, które są istotne dla całego SEO. W Google Search Console dostępna jest specjalna zakładka, w której można sprawdzić poprawność i wykryć ewentualne błędy menu nawigacyjnego.


<< POWRÓT

Na naszym blogu

Poczytaj więcej


Zadaj pytanie o pozycjonowanie

Stworzenie strony internetowej, Google Adwords lub usługi programistyczne WWW.Imię i nazwisko/Firma:

Telefon:
E-mail:
Adres WWW strony internetowej a może strona jest do zrobienia?:
Wiadomość:
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Blumo, będącego Administratorem danych, w celu przedstawienia warunków współpracy.
wpisz: acow