Co Google wie o Tobie? Jak to sprawdzić?
HOME / Blog / Co Google wie o Tobie? Jak to sprawdzić?
Co Google wie o Tobie? Jak to sprawdzić?

Co Google wie o Tobie? Jak to sprawdzić?

Google śledzi działania swoich użytkowników na różne sposoby. Dotyczy to nie tylko aktywności w sieci, ale też poczynań podejmowanych w realnym, fizycznym świecie. Gromadzone w ten sposób informacje można jednak łatwo sprawdzić, a w razie potrzeby usunąć.

Co o Tobie wie Google?

Najprostszym sposobem sprawdzenia wiedzy Google na temat własnych działań realizowanych w internecie okazuje się wbudowane narzędzie Moja aktywność. Pozwala ono na prześledzenie kompletnej historii wszystkich czynności podejmowanych w sieci, jeżeli tylko związane są w jakikolwiek sposób z Google. Dotyczy to nie tylko ogromnej liczby wyszukiwań wpisanych do samej wyszukiwarki, ale również wszystkich interakcji z poszczególnymi usługami oferowanymi przez słynne przedsiębiorstwo. Moja aktywność gromadzi więc dane pozyskane na przykład z YouTube'a, aplikacji zainstalowanych na Androidzie, przeglądarki Chrome, sklepu Play, Map oraz wielu innych popularnych źródeł. Korzystanie z któregokolwiek z nich wymaga akceptacji regulaminu, a tym samym wyrażenia zgody na udostępnianie Google danych. Usługi pozostają bezpłatne, ale ich użytkowanie okupione jest prywatnością użytkownika.

Twoja aktywność w Google

Moja aktywność to narzędzie, które wyświetla kompletną historię wszystkich interakcji z poszczególnymi usługami Google. Całość zaprojektowana została zgodnie ze stylem Material Design i prezentowana jest na osi czasu, w formie przejrzystych kart. Główny widok podzielony jest na konkretne dni, uwzględniające liczbę wszystkich podejmowanych przez użytkownika interakcji. Poniżej znajdują się karty, pogrupowane według określonych aplikacji lub usług. Cała strona zawiera wiele elementów typowych dla innych produktów Google, takich jak menu wysuwane z lewej strony krawędzi ekranu. Wygodny dostęp do Mojej aktywności uzyskać można także z poziomu urządzeń mobilnych, przy czym wówczas strona działa w sposób podobny do innych aplikacji od Google. Przed rozpoczęciem zarządzania aktywnością należy przejść nieskomplikowany samouczek, jednak sama obsługa serwisu nie powinna sprawić nikomu trudności.

Historia wyszukiwania w przeglądarkach i aplikacjach

Za pomocą narzędzia Moja aktywność użytkownikowi udostępniona jest historia wyszukiwanych fraz. Za pomocą tej funkcji prześledzić można wszystkie treści wpisane w wyszukiwarkę Google, a w razie potrzeby usunąć niechciane wyniki. Opcja ta może być przydatna także w przypadku sytuacji, gdy użytkownik zapomni czego szukał lub zechce ponownie odnaleźć strony zawierające pożądane treści. Moja aktywność zapewnia dostęp także do działań wykonywanych z poziomu Chrome czy filmów odtworzonych lub wyszukanych w serwisie YouTube, zarówno w przeglądarce, jak i aplikacji mobilnej. Zgromadzone w ten sposób dane również można swobodnie usuwać. Do dyspozycji użytkowników narzędzia pozostawiono również wyszukiwarkę poszczególnych aktywności, pozwalającą na filtrowanie konkretnych usług oraz dat.

Monitorowanie historii lokalizacji

google historia lokalizacji

Witryna Moja aktywność pozwala również na korzystanie z różnych wcześniejszych narzędzi ułatwiających monitorowanie własnej historii w Google. Dotyczy to na przykład danych dotyczących lokalizacji. Osoby korzystające z telefonu z Androidem mają szansę znaleźć w tej sekcji bardzo dużo informacji, którymi niekoniecznie pragną się dzielić. Google jest w stanie wyjątkowo precyzyjnie określić nie tylko odwiedzane przez użytkowników miejsca, ale również podać dokładną datę i godzinę. W historii znajdują się nawet zdjęcia, które wykonane zostały w tych lokalizacjach. Teoretycznie dane pozyskane na podstawie odwiedzanych miejsc pozwalają na uzyskiwanie trafniejszych wyników wyszukiwania, lepszych rekomendacji w produktach Google czy też informacji dotyczących ewentualnych korków na trasie dojazdu. Użytkownik może jednak samodzielnie zadecydować, co zostanie zapisane w Historii lokalizacji lub zdecydować się na jej usunięcie.

Preferencje dotyczące reklam, urządzeń i aplikacji

Innym przykładem opcji pozwalającej na zarządzanie aktywnością w Google są preferencje dotyczące wyświetlanych reklam. Ustawienia te pozwalają sprawdzić, pod jaki profil użytkownika dostarczane są reklamy wyświetlane przez Google. Informacje pozyskiwane z konta wykorzystywane są do tego, aby jeszcze lepiej dopasować rodzaj promowanych treści do osobistych preferencji użytkownika. Oprócz tego sprawdzić można listę urządzeń, które korzystały do tej pory z konta oraz mają do niego uprawniony dostęp. Opcja ta pozwala uniknąć sytuacji, w której jednorazowe logowanie na przypadkowym komputerze doprowadziłoby do przechwycenia danych. Użytkownik ma do wglądu także wszystkie aplikacje, które otrzymały dostęp do konta. Nierzadko można pośród nich znaleźć nawet pozycje sprzed paru lat, które pomimo odinstalowania wciąż pobierają dane użytkownika. Interesującą opcją jest ponadto tzw. takeout, czyli możliwość zebrania całej aktywności w Google oraz pobrania jej na dysk twardy w jednej paczce. Użytkownik może także odsłuchać wszystkie komendy głosowe, wypowiedziane na przykład podczas korzystania z Google Now w smartfonie.

Bezpieczna aktywność w Google

Nierzadko pierwszy kontakt ze zgromadzoną przez Google historią może być prawdziwym szokiem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele danych jest trwale zachowywanych w systemie. Moja aktywność oraz inne bezpośrednie narzędzia to bardzo dobry sposób na uświadomienie sobie, jak wiele działań podejmowanych przez użytkownika jest śledzonych. Strona pozwala także na zablokowanie wszystkich lub wybranych informacji, dzięki czemu znacząco ułatwia zarządzanie prywatnością w Google. Aby to zrobić, należy otworzyć menu po lewej stronie i z poziomu sekcji dotyczącej zarządzania aktywnością odznaczyć niepożądane opcje. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Google wykorzystuje zebrane dane nie do inwigilacji użytkowników, a jedynie w celu dopasowania do nich najbardziej trafnych treści reklamowych. W zamian zapewnia bezpłatny dostęp do e-maila, wyszukiwarki, aplikacji, map oraz szeregu innych przydatnych funkcjonalności.


<< POWRÓT

Na naszym blogu

Poczytaj więcej


Zadaj pytanie o pozycjonowanie

Stworzenie strony internetowej, Google Adwords lub usługi programistyczne WWW.Imię i nazwisko/Firma:

Telefon:
E-mail:
Adres WWW strony internetowej a może strona jest do zrobienia?:
Wiadomość:
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Blumo, będącego Administratorem danych, w celu przedstawienia warunków współpracy.
wpisz: gach