Czym jest Chat GPT i jakie są jego możliwości?
W ostatnim czasie gorącym tematem stała się usługa Chat GPT. Okazuje się, że to technologia mająca w przyszłości szansę zrównać się inteligencją z człowiekiem. Jest w stanie wygenerować tekst wysokiej jakości, zdać trudne egzaminy zawodowe czy poprawie skonstruować wnioski. Warto więc zapoznać się bliżej z możliwościami tego innowacyjnego systemu.
Czym jest Chat GPT?
Znaczenie i udział nowoczesnych technologii w naszym życiu rośnie z roku na rok. Coraz więcej branż stawia na automatyzację i cyfryzację swoich działań w celu zwiększenia wydajności i poprawy jakości usług. Jest to również sposób na ułatwienie i przyspieszenie ludzkiej pracy. Największe i najszybsze zmiany zachodzą w dziedzinie IT. W ciągu ostatnich dwóch lat stworzyliśmy więcej danych niż od początku istnienia ludzkości. Ponadto wiodącą rolę zaczyna odgrywać maszynowe uczenie i sztuczna inteligencja. Powstanie Chat GPT stanowi właśnie kamień milowy w ich rozwoju. To serwis, który został po raz pierwszy uruchomiony 30 listopada 2022 roku i natychmiast zdobył ogromne światowe zainteresowanie.
Jak działa Chat GTP?
Chat GPT to dzieło firmy OpenAI, którą założył znany przedsiębiorca Elon Musk, a wspiera Microsoft. GTP jest skrótem od Generative Pre-trained Transformer. W praktyce to model językowy pozwalający na automatyczne generowanie treści na podstawie danych wejściowych. Jego praca opiera się na algorytmach systemowych o dużej mocy obliczeniowej, które poprzez analizę szerokiego zakresu danych są w stanie udzielać pełnej i merytorycznej odpowiedzi na rozmaite pytania oraz rozwiązywać proste zadania. Może czerpać wiedzę z rozległych zasobów Internetu, wobec czego można uzyskać rzetelne i kompleksowe informacje.
Co istotne, Chat GPT wyróżnia naturalny sposób komunikacji z użytkownikiem. Jego działanie dopracowywano na dużej ilości tekstu konwersacyjnego, a dodatkowo jest często używany w badaniach nad uczeniem maszynowym i językiem naturalnym. To sprawia, że potrafi porozumiewać się w „ludzki” sposób.
Do czego wykorzystuje się Chat GTP?
Potencjał GPT zdaje się zwiększać z dnia na dzień. Mogą z niego korzystać zarówno osoby prywatne, jak i pracownicy wielu branż. W niedalekiej przyszłości niewątpliwie będzie ułatwiać codzienne obowiązki dziennikarzom, prawnikom czy studentom. Oto kilka przykładów jego wykorzystania:
- pisanie artykułów, esejów
- tworzenie wniosków
- tworzenie treści dla chatbotów
- wspieranie systemów obsługi klienta
- pisanie kodów oprogramowani
- odpowiadanie na pytania w konwersacjach z użytkownikami
- automatyczne generowanie tłumaczeń.
Jak korzystać z Chat GTP?
Chat GTP jest dostępny w języku polskim, więc bez problemu można go wypróbować. Wystarczy zarejestrować się na stronie chat.openai.com, zweryfikować swój adres e-mail i można korzystać z jego funkcji. Należy jednak wystrzegać się nieetycznych i niemoralnych pytań – w przypadku takich system może wysłać ostrzeżenie lub zwyczajnie zignorować wpis.
Co sprawia, że Chat GPT jest tak innowacyjny?
Istotnym faktem jest, że GPT to model autoregresyjny, co oznacza, że uefektywnia swoje działanie bez pomocy człowieka. Dokonuje tego poprzez analizę szerokiej bazy danych, aby znaleźć tam odpowiedź na pytanie. Można więc powiedzieć, że czyta ze zrozumieniem. W przeciwieństwie do innych tego typu robotów konwersacja z nim cechuje się dużą naturalnością – blisko jej do dialogu. Model odpowiada pełnymi zdaniami w kilku wątkach podzielonych tematycznie. Wywołuje interakcje i działa dynamicznie.
Wersja Chat GPT-4 – co nowego przyniosła?
14 marca została ogłoszona wersja nowa wersja systemu – GPT-4. Ta informacja wywołała ogromne poruszenie w branży, co można było śledzić m.in. we wpisach na Twitterze.
To, co wyróżnia go od poprzednika, to przede wszystkim różne rodzaje danych wejściowych – jest już w stanie przetwarzać tekst, obrazy, dźwięk czy filmy. W ten sposób może jeszcze lepiej dopasować odpowiedzieć do potrzeb użytkowników. Co więcej, sprawniej analizuje założenia, lepiej sobie radzi z realizacją i jest bardziej wiarygodny. Firma OpenAI zaznacza również, że wdrożyła dodatkowe kroki w celu poprawy zabezpieczeń i ograniczenia ewentualnej szkodliwości systemu. Dostarczono również dowodów, które potwierdzają jego nową skuteczność: GPT-4 zdaje na wysokim poziomie egzaminy zawodowe i akademickie z różnych specjalności. Kolejną z wymienianych zalet jest wyższa wydajność i zdolność do szybszej reakcji, lepsza interpretacja zapytań oraz mniejsza stronniczość. GPT-4 jest jednak obecnie dostępne jedynie w wersji premium za 20 dolarów miesięcznie.
Jakie są zagrożenia związane z Chat GPT i sztuczną inteligencją?
Czy można bezgranicznie ufać informacjom oferowanym przez Chat GTP? To pytanie zadaje sobie wielu jego użytkowników. Mimo że system ten jest najbardziej zaawansowany wśród innych tego typu rozwiązań sztucznej inteligencji, z pewnością nie można mu jeszcze w pełni ufać. Internauci są czujni i już zdążyli zebrać pewną pulę dowodów w postaci screenów, które przedstawiają kilka znaczących błędów. Oto kilka najczęstszych wątpliwości użytkowników dotyczących Chat GTP:
- brak źródeł informacji
- trudności i długi czas oczekiwania przy odpowiedzi na skomplikowane pytania
- przypadki błędnych odpowiedzi (forum Stack Overflow wstrzymało opcję korzystania z Chatu GPT właśnie z tego powodu)
- popełnianie błędów obliczeniowych (np. w algebrze)
- wymaga dużej mocy obliczeniowej do uruchomienia, przez co w niektórych środowiskach może nie działać
- ryzyko zastąpienia pracy ludzkiej, szczególnie w branży IT.
System jednoznacznie twierdzi, że jest tylko robotem: “[...] Nie mam fizycznej formy ani świadomości [...] Moja wiedza jest ograniczona do tekstu, na którym zostałam wytrenowana… Jestem tutaj, aby pomóc w jak najlepszy sposób, więc jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się ich zadać.” Na ten moment nie ma więc zagrożenia dla programistów czy dziennikarzy. Warto go natomiast traktować jako inteligentnego asystenta i w rozsądny sposób wykorzystać jego opcje.
<< POWRÓT
Na naszym blogu
- 07Sty
Sztuczki SEO 2025
W świecie, gdzie co miesiąc pojawiają się nowe trendy, łatwo zapomnieć o technikach, które przez lata były fundamentem optymalizacji stron.
- 01Gru
Jak poprawić lokalne SEO w małej miejscowości?
Co zrobić, żeby twoja firma była równie rozpoznawalna online? Oto przepis na sukces w lokalnym SEO!
- 01List
ChatGPT w SEO – jak wykorzystać sztuczną inteligencję do pozycjonowania stron?
Czy wiesz, jak Chat GPT może odciążyć Cię w prowadzeniu SEO Twojej firmy? Pozwól, żeby sztuczna inteligencja zrobiła za Ciebie to, co najżmudniejsze!
- 30Wrze
Pozycjonowanie stron – jak pojawiać się w wynikach wyszukiwania?
Pozycjonowanie stron, czyli SEO, to działania mające na celu poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania Google. Dowiedz się, jak być widocznym w sieci!
- 31Sier
SEO w dobie sztucznej inteligencji
Jak sztuczna inteligencja zmienia SEO i dlaczego warto zaprzyjaźnić się z technologią? Jak skuteczniej wykorzystywać AI w prowadzeniu strony internetowej? Sprawdźmy to!
- 31Lip
Przyjazny URL - krótki adres dla przedsiębiorców
Przyjazny URL – czym jest i w jaki sposób działa? Poznaj potęgę przyjaznych linków i dowiedz się, jak zachęcać Klientów do odwiedzania Twojej strony internetowej!
- 17Czerw
Jak chronić swoje dane w sieci?
Korzystasz z Internetu? Uważaj! Znajdujesz się w gronie osób, którym grozi… kradzież tożsamości. Dowiedz się, jak chronić swoje dane przed niechcianymi nadużyciami.
- 27Maj
Consent Mode - co to znaczy?
Czy Twoja strona internetowa korzysta z Consent Mode? Dowiedz się, jak wdrożyć Consent Mode oraz jak prowadzić działania reklamowe w oparciu o nową politykę Google!