Wszystko, co musisz wiedzieć o live commerce
Nowy trend w zakupach - live shopping
Live commerce to usługa, która łączy transmisję wideo na żywo z możliwością interakcji ze sprzedawcami i natychmiastowego zakupu, niezależnie od tego, czy chodzi o sprzedaż rzeczywistego produktu podczas transmisji, czy też wymianę opinii między uczestnikami. Sesja live-commerce to popularny „lajw” prowadzony przez przedsiębiorcę, influencera lub osobę prywatną.
Koncepcja live commerce powstała w Chinach i nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę, że mają one wiodący na świecie rynek e-commerce, a ich rynek transmisji na żywo przekroczył bilion juanów w 2020 roku.
Tutaj, na Zachodzie, myśląc o transmisji na żywo, myślimy o Twitchu, YouTube i innych formach cyfrowej rozrywki. Jednak w Chinach streaming jest używany jako kanał zakupów. Statista wyjaśnia, że „prognozowano, że liczba oglądających transmisje na żywo w Chinach osiągnie 526 milionów w 2020 roku”.
Handel na żywo trafił również na platformy społecznościowe w Chinach, w tym Douyin (znany na całym świecie jako Tik Tok).
Live commerce w czasach pandemii
Liczba stacjonarnych sklepów w Wielkiej Brytanii spadała już przed wystąpieniem COVID, a w połączeniu z pandemią w zeszłym roku zamknięto więcej sklepów niż kiedykolwiek wcześniej - ponad 17 500, według The Guardian. W wyniku tego nastąpił gwałtowny wzrost zakupów online i nowe trendy – czyli live commerce, sprzedaż na żywo.
Jesteśmy przyzwyczajeni do zajmowania się chatbotami, obsługą klienta online, aplikacjami mobilnymi i dostawą następnego dnia. Live commerce łączy to wszystko, a także wprowadza transmisję na żywo. Dzięki zbliżeniu się do klientów i dodania elementu bezpośredniego doświadczenia bez wychodzenia z domu, firmy i klienci mogą uzyskać dostęp do nowego, dobrze prosperującego środowiska handlu detalicznego, nawet w czasie lockdownu.
Różne rodzaje live commerce
1. Rynki internetowe - marketplaces
Platformy internetowe, takie jak eBay i Alibaba, to miejsca, w których użytkownicy mogą z łatwością kupować i sprzedawać, ale koncepcja ta staje się przestarzała i jest już powielana przez niezliczone firmy. Aby utrzymać zaangażowanie użytkowników podczas zakupów online, wprowadzane są nowe funkcje, które mają zapewnić aktualność rynków internetowych i zwiększyć przychody.
Tutaj do gry wkracza live commerce, oferując interakcję w czasie rzeczywistym - kupujący i sprzedający będą się czuć jak na fizycznym rynku, ale w zaciszu własnego domu.
2. Aukcje na żywo
Zamiast chodzić do domu aukcyjnego, kupujący i sprzedający mogą łączyć się online i na całym świecie. Transmisja na żywo aukcji umożliwia powiększenie puli licytacji, co oznacza, że prawdopodobnie pojawi się więcej szumu, więcej licytantów i bardziej konkurencyjne stawki niż kiedykolwiek wcześniej!
3. Streaming dla influencerów
Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania influencerów dzielących się swoim życiem poprzez streamingi na mediach społecznościowych, a wraz z rosnącym zaangażowaniem i zapotrzebowaniem na tego typu treści wkrótce zobaczysz, jak wpływowe osoby będą stosowały live streaming również w branży e-commerce.
Przykładowo, marka Nestlé przy promocji swoich lodów Drumstick wykorzystała Periscope do transmitowania na żywo „kultowych letnich chwil” 21 czerwca, podczas grilla na podwórku i wizyty w wesołym miasteczku. Czterech influencerów stworzyło również własne audycje w Periscope, a marka wykorzystała Twittera do wzmocnienia swojej kampanii.
4. Wydarzenia na żywo
Premiery produktów czy artykuły z limitowanej edycji są częściej promowane jako „wydarzenia na żywo”. Transmisja strumieniowa tych wydarzeń na żywo zapewni szybkie i łatwe relacje na poziomie regionalnym, krajowym, a nawet globalnym. Nie ma też limitu konsumentów - co zwiększy grono potencjalnych klientów.
5. Wywiady i Q&As
Czytanie wywiadów w artykułach czy szukanie zakładki „pytań i odpowiedzi” na stronach powoli wychodzi z mody. Coraz chętniej wolimy oglądać i słuchać treści – stąd stale rosnąca popularność podcastów i Youtube. Transmisje na żywo mogą również obejmować przeprowadzanie sesji pytań i odpowiedzi na żywo ze specjalistami lub częstymi użytkownikami produktów. Ta metoda przybliża markę sercom klientów i zaprasza widzów do rozmowy w społeczności.
Jakie są korzyści ze stosowania live commerce?
Zakupy online bez pomocy mogą być trudne. Dzięki wirtualnej obecności sprzedawcy lub influencera na Twoje pytania można odpowiedzieć od razu. Jakie jeszcze korzyści wynikają z live commerce?
- Lepsze relacje z klientami
Wiedza, że za danych produktem stoi znana nam osoba, która jest wiarygodna i zapewnia o jego skuteczności to niezwykle ważny czynnik przy budowaniu zaufania u klienta. Im lepiej ludzie czują i utożsamiają się z marką, tym bardziej prawdopodobne jest, że wrócą do niej i zostaną klientami na dłużej.
Dlatego handel na żywo może pomóc w budowaniu lepszych relacji z klientami, ponieważ są oni w stanie obejrzeć produkt w czasie rzeczywistym i kogoś, kto realnie go przedstawia i rekomenduje. To nie tylko stawia produkt w lepszym świetle, ale także daje kupującym większą pewność, co oznacza, że jest bardziej prawdopodobne, że go kupią. - Lepsze zrozumienie tego, czego chcą klienci
Wysłuchanie naszych klientów podczas transmisji na żywo oznacza natychmiastową informację zwrotną o produkcie. Być może nie podoba im się materiał lub projekt - cokolwiek to jest, firmy mogą łatwo zdobyć ważne informacje, których w innym przypadku nie miałyby szansy uzyskać.
Wiedza o tym, czego chcą klienci, pomoże firmom zrozumieć oczekiwania klientów i umożliwi im szybkie dostosowanie się do potrzeb rynku. - Dotarcie do większej liczby odbiorców
Sklep stacjonarny jest zwykle ograniczony do tych, którzy mieszkają w okolicy lub do tych, którzy przyjechali z wizytą. Co więcej, dostępność produktów również jest limitowana. Jednak live commerce dociera do większej liczby odbiorców, co oznacza, że nieporównywalnie więcej osób ma możliwość zapoznać się z ofertą, co z kolei zwiększy świadomość marki i sprzedaż.
- Pomoc w wyprzedzeniu konkurencji
Odpowiednio przygotowane i przeprowadzone sesje transmisji na żywo, które są angażujące, zwiększą sprzedaż. Transmisja na żywo może pomóc firmom się wyróżnić i pozwala na wiele kreatywnych sposobów, aby wyprzedzić konkurencję.
Znalezienie odpowiedniego pracownika lub influencera do prowadzenia transmisji na żywo ma tu kluczowe znaczenie. Przekonująca, optymistyczna i uśmiechnięta osoba powinna przedstawić produkt w odniesieniu do korzyści z codziennego stosowania, co zachęci klientów. Najbardziej znany jest obecnie Facebook i Instagram live shopping. - Zmniejszone koszty ogólne
Najlepsza rzecz w transmisji na żywo: jest tania. Nie wymaga dużej ilości sprzętu, można to zrobić za pomocą smartfona i nie ma znaczenia, czy robi się to w domu, czy w sklepie, więc wiąże się to z bardzo niewielkimi kosztami. Oznacza to również, że live commerce można przeprowadzić szybko i przy niewielkim planowaniu - idealne rozwiązanie dla świata, w którym wszyscy trzymają rękę na pulsie!
Potencjał live shopping
Nietrudno zauważyć, że wynalazki i pomysły z Chin łatwo i szybko trafiają do Europy. Live commerce to jednak obiecująco zapowiadający się trend, który warto zaimplementować, a przynajmniej wypróbować w sprzedaży swojej firmy. Wystarczy odpowiednio dopasować platformę, język i formę dla wybranej grupy odbiorców, ciekawie prowadzić live’a i zatrudnić kogoś, kto będzie angażował społeczność i zachęcająco przedstawi produkty. Dobra interakcja z oglądającymi = wysoka sprzedaż!
<< POWRÓT
Na naszym blogu
- 30Wrze
Pozycjonowanie stron – jak pojawiać się w wynikach wyszukiwania?
Pozycjonowanie stron, czyli SEO, to działania mające na celu poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania Google. Dowiedz się, jak być widocznym w sieci!
- 31Sier
SEO w dobie sztucznej inteligencji
Jak sztuczna inteligencja zmienia SEO i dlaczego warto zaprzyjaźnić się z technologią? Jak skuteczniej wykorzystywać AI w prowadzeniu strony internetowej? Sprawdźmy to!
- 31Lip
Przyjazny URL - krótki adres dla przedsiębiorców
Przyjazny URL – czym jest i w jaki sposób działa? Poznaj potęgę przyjaznych linków i dowiedz się, jak zachęcać Klientów do odwiedzania Twojej strony internetowej!
- 17Czerw
Jak chronić swoje dane w sieci?
Korzystasz z Internetu? Uważaj! Znajdujesz się w gronie osób, którym grozi… kradzież tożsamości. Dowiedz się, jak chronić swoje dane przed niechcianymi nadużyciami.
- 27Maj
Consent Mode - co to znaczy?
Czy Twoja strona internetowa korzysta z Consent Mode? Dowiedz się, jak wdrożyć Consent Mode oraz jak prowadzić działania reklamowe w oparciu o nową politykę Google!
- 28Kwie
Reklama sklepu internetowego - co radzi agencja SEO?
Skuteczna strategia e-marketingowa to klucz do sukcesu dla przedsiębiorstw online. Jak być widocznym dla Klientów? Blumo SEO podpowiada, co zrobić, by wybić się na tle konkurencji!
- 28Kwie
Breadcrumbs – jakie znaczenie dla SEO ma nawigacja okruszkowa?
Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa, może wydawać się zagadkowym zagadnieniem, jednak każdy użytkownik spotyka się z nią na stronach internetowych niemal codziennie. Jak ją rozpoznać?
- 29Marz
Czym jest Chat GPT i jakie są jego możliwości?
W ostatnim czasie gorącym tematem stała się usługa Chat GPT. Okazuje się, że to niezwykle innowacyjna technologia o ogromnym potencjale. Warto więc zapoznać się bliżej z możliwościami tego innowacyjnego systemu.