Głosowanie przez Internet - czy jest możliwe w Polsce?
W obecnych czasach wiele spraw i formalności można już załatwiać bez wychodzenia z domu. Bankowość, ZUS czy sprawy urzędowe w Profilu Zaufanym można już załatwiać przez Internet. Coraz chętniej otwieramy się na możliwości usług internetowych i z większym przekonaniem korzystamy chociażby z kont i przelewów bankowych. Takie technologiczne rozwiązania wykorzystywane są również w przebiegu głosowania. Z całego świata dobiegają do nas informacje o tzw. e-votingu. Czy takie rozwiązanie dostępne jest już w Polsce?
Głosowanie przez Internet na świecie
Od czasu intensywnego rozwoju Internetu, czyli lat 90. XX wieku, procesy głosowania stale ewaluują. W Europie głosowanie przez Internet najprężniej rozwija się w Estonii. Kraj ten wprowadził taki sposób głosowania w 2005 roku w wyborach samorządowych. Oddanie głosu polegało na zeskanowaniu mikrochipu z dowodu osobistego. Zbieranie głosów rozpoczynało się 14 dni przed wyborami i do dnia przed nimi można było jeszcze zmieniać decyzję. Początkowo podejście do tej metody było sceptyczne, kwestią problematyczną stało się bezpieczeństwo danych w sieci. Estończycy jednak dążyli do stałego ulepszania systemu, co przyniosło efekty w wyborach do Europarlamentu w 2019 roku – jedna trzecia wyborców wybrała głosowanie przez Internet. E-voting staje się coraz bardziej popularny również w Belgii, Szwajcarii, a także za oceanem – w USA i Kanadzie.
Problem braku czasu
Poszukuje się rozwiązań, które ułatwiłyby i usprawniły oddawanie głosów dla obywateli. Wiele osób, mimo szczerych chęci, nie ma możliwości znalezienia się w wyznaczonym do głosowania miejscu danego dnia. Ludzie są obecnie często „obywatelami świata”, mieszkają za granicą lub pracują mobilnie i doceniliby możliwość wypełnienia swoich obowiązków obywatelskich internetowo. W poprzednich wyborach do Europarlamentu swój głos zostawiło 45,7% Polaków, czyli ponad połowa z nas nie brała w nich udziału. Co więcej, głosowanie przez Internet, w szerokiej perspektywie wydaje się być oszczędnością dla państwa – obcięcie kosztów związanych z prowadzeniem komisji wyborczych i otwarciem lokali wyborczych. Pozwala na błyskawiczne uzyskanie wyników i niweluje możliwość oszustwa. Z jakiego powodu więc w Polsce nadal nie ma możliwości głosowania przez Internet?
Kontrowersje wobec głosowania przez Internet
Wiele zalet metody e-votingu nie wyklucza pojawiających się wokół niej wątpliwości. Internet to obszar działań nie tylko komercyjnych i legalnych, ale również hakerskich. Nieuczciwi zawsze starają się znaleźć sposób, aby obejść prawo i znaleźć lukę w systemie. Zatrudniane są wybitne umysły informatyczne, które są w stanie złamać nawet informatyczne systemy rządowe USA. Więcej o tej tematyce można znaleźć w filmie „Hacking Democracy” produkcji HBO lub w książce byłego pracownika CIA Edwarda Snowdena „Pamięć nieulotna”, w której opisuje m.in. masową inwigilację naszych działań w sieci przez rząd. Aby stworzyć bezpieczny system głosowania przez Internet, należałoby zatrudnić specjalistów systemów szyfrowania, którym można by zaufać. Oprogramowanie i taka infrastruktura to obecnie niemałe koszty. Firma produkująca sprzęty również powinna być zaufana, wszędzie można podejrzewać chęć manipulacji. Kwestia zaufania to problem zarówno stacjonarnego oddawania głosów, jak i głosowania przez Internet. Zagadnienia, takie jak właściwe policzenie ważnych głosów, brak duplikatów, anulowań czy modyfikacji oraz zablokowanie działań botów to wyzwania dla systemów bezpieczeństwa. Najtrudniejszą do przejścia przeciwnością zdaje się być jednak najważniejszy dokument państwowy, czyli Konstytucja, która stanowi, iż wybory muszą być powszechne, bezpośrednie i tajne. Czy Internet gwarantuje spełnienie tych wymagań? Czy można zapobiec handlowi głosami w Internecie?
Co z tą Polską?
Nasz kraj jest gotowy na głosowanie przez Internet pod względem technologicznym, jednak dyskusja publiczna na ten temat praktycznie nie istnieje, a przewaga starszych osób w społeczeństwie z pewnością tego procesu nie przyspieszy. Rząd w Polsce z pewnością nie przeznaczy (sporych) środków pieniężnych na systemy technologiczne, które obecnie nie są niezbędne. Stacjonarna metoda głosowania również nie jest idealna, jednak najważniejszym aspektem udanych i demokratycznych wyborów jest po prostu głosowanie całego społeczeństwa. Wydaje się, że pierwszym krokiem do rozpoczęcia drogi ku głosowaniu przez Internet jest poruszenie tej kwestii w mediach i dalsza inicjatywa społeczna.
<< POWRÓT
Na naszym blogu
- 30Wrze
Pozycjonowanie stron – jak pojawiać się w wynikach wyszukiwania?
Pozycjonowanie stron, czyli SEO, to działania mające na celu poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania Google. Dowiedz się, jak być widocznym w sieci!
- 31Sier
SEO w dobie sztucznej inteligencji
Jak sztuczna inteligencja zmienia SEO i dlaczego warto zaprzyjaźnić się z technologią? Jak skuteczniej wykorzystywać AI w prowadzeniu strony internetowej? Sprawdźmy to!
- 31Lip
Przyjazny URL - krótki adres dla przedsiębiorców
Przyjazny URL – czym jest i w jaki sposób działa? Poznaj potęgę przyjaznych linków i dowiedz się, jak zachęcać Klientów do odwiedzania Twojej strony internetowej!
- 17Czerw
Jak chronić swoje dane w sieci?
Korzystasz z Internetu? Uważaj! Znajdujesz się w gronie osób, którym grozi… kradzież tożsamości. Dowiedz się, jak chronić swoje dane przed niechcianymi nadużyciami.
- 27Maj
Consent Mode - co to znaczy?
Czy Twoja strona internetowa korzysta z Consent Mode? Dowiedz się, jak wdrożyć Consent Mode oraz jak prowadzić działania reklamowe w oparciu o nową politykę Google!
- 28Kwie
Reklama sklepu internetowego - co radzi agencja SEO?
Skuteczna strategia e-marketingowa to klucz do sukcesu dla przedsiębiorstw online. Jak być widocznym dla Klientów? Blumo SEO podpowiada, co zrobić, by wybić się na tle konkurencji!
- 28Kwie
Breadcrumbs – jakie znaczenie dla SEO ma nawigacja okruszkowa?
Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa, może wydawać się zagadkowym zagadnieniem, jednak każdy użytkownik spotyka się z nią na stronach internetowych niemal codziennie. Jak ją rozpoznać?
- 29Marz
Czym jest Chat GPT i jakie są jego możliwości?
W ostatnim czasie gorącym tematem stała się usługa Chat GPT. Okazuje się, że to niezwykle innowacyjna technologia o ogromnym potencjale. Warto więc zapoznać się bliżej z możliwościami tego innowacyjnego systemu.