
Rodzaje wyników wyszukiwania w Google, czyli różne elementy SERP
Większość z nas, wyszukując haseł w wyszukiwarce Google, na przestrzeni lat mogła nie zauważyć zmian, jakie zostały wprowadzone. Udogodnienia i funkcjonalności, które zostały dodane w celu łatwiejszego szukania informacji, mogły umknąć naszej uwadze, a Google wprowadziło ich kilka. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom wyników wyszukiwań w Google.
Czym jest SERP?
SERP (ang. Search Engine Results Page) to strona internetowa, która ukazuje nam wyniki wyszukiwań dla poszukiwanych słów kluczowych. Każdy wynik jest złożony z tytułu, adresu URL, opisu i dodatków. W wyszukiwarce Google stworzony jest podział na wyniki darmowe, czyli organiczne oraz płatne, jak reklamy AdWords. Propozycje stron w wynikach są porządkowane przez algorytmy Google na podstawie trafności wobec słów kluczowych oraz wartościowości strony, biorąc pod uwagę czynniki rankingowe SEO. Dla reklam płatnych decydującym czynnikiem jest głównie mechanizm aukcyjny platformy. Aby uatrakcyjnić i ułatwić poszukiwanie informacji, miejsc czy produktów, Google stworzyło wiele pomocnych funkcjonalności.
Jakie rodzaje wyników wyszukiwania możemy spotkać w Google?
1. Karuzele
„Karuzelą” możemy określić przewijaną listę wyników, wyświetlającą się poziomo na górze wyszukiwań na określone zapytania. Najczęściej są to filmy, piosenki czy ubrania. Po kliknięciu w konkretny wynik, zmienia się fraza w zapytaniu. Nie mamy wpływu na karuzele – tworzą je algorytmy.
2. Direct answers
Direct answers, czyli bezpośrednie odpowiedzi to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają konkretnych informacji. Ukazują wszystkie niezbędne dane dla danego zapytania z wielu źródeł informacji odnośnie lotów czy hoteli, np. lot z Warszawy do Rzymu.
3. Fragmenty z odpowiedzią
To fragmenty tekstu zaczerpnięte ze strony internetowej wraz z linkiem do niej oraz często też grafiką. Ich zaletą jest szybka i precyzyjna odpowiedź na dane zapytanie. Odpowiedź wyświetla się w ramce, a dany fragment może być przedstawiony w różnej formie, np./ instrukcji, tabeli czy listy. Algorytmy decydują, z jakiej strony będzie pochodziła treść, dlatego warto się postarać o jak najlepszą optymalizację tekstu na stronie oraz odpowiednią jego konstrukcję.
4. Knowledge Panel
Panel wiedzy to forma zbioru informacji, przedstawiona w postaci ramki po prawej stronie. Są to zazwyczaj najważniejsze informacje na temat danego produktu, marki, miejsc czy osób. Grafika przedstawiana w panelu wiedzy może pochodzić z różnych źródeł, a informacje są automatycznie aktualizowane.
5. Najważniejsze artykuły
Najważniejsze artykuły to element, który proponuje najbardziej aktualne i odpowiadające zapytaniu artykuły. Ich kolejność i rodzaje są dobierane przez algorytmy, przy czym biorą one pod uwagę nasze wcześniej odwiedzane strony czy wyszukiwania.
6. Linki do podstron
To wygodna opcja rozbudowanego menu już na poziomie wyników wyszukiwania. Wyświetlane są linki do głównych podstron witryny, co pozwala szybciej znaleźć konkretne informacje np. cennik czy kontakt firmy. Wskazówką dla właścicieli stron jest używanie tekstów kotiwcy i tekstów alt, żeby ich strona była wyświetlana w ten sposób.
7. Wyniki lokalne
Poprzez geolokalizację Google proponuje nam punkty w naszej okolicy. Są to najczęściej restauracje, siłownie, fryzjerzy czy mechanicy. Lista wyników lokalnych uwzględnia również takie informacje, jak lokalizacja na mapie miasta, trasa dojazdu, link do strony firmowej, ocena użytkowników, jak również możliwość zadzwonienia na smartfonach.
8. Translator
Nie trzeba wyszukiwań translatorów w Internecie. Wystarczy wpisać poszukiwaną frazę i docelowy język, a ukaże nam się box z tłumaczeniem.
9. Rich snippets
Rich snippets to dodatkowo oznaczone dane strukturalne w kodzie witryny, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania przy klinku do strony. Dużą rolę pełnią przy przepisach kulinarnych, gdzie można dodać takie informacje, jak czas pieczenia, kaloryczność, zdjęcie potrawy czy datę publikacji i autora. Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu o rich snippets.
10. Wyszukiwania podobne do…
Na podstawie zachowań i zapytań innych użytkowników, Google proponuje nam frazy podobne do naszego zapytania lub bardziej szczegółowe. Często pomaga nam to w lepszym sformułowaniu naszego problemu lub znalezienia bardziej odpowiedniej alternatywy.
Podsumowanie
Poszukując informacji w wyszukiwarce Google, możemy zauważyć wiele funkcjonalności ułatwiających nam znalezienie odpowiedzi szybciej i z większą precyzją. Google wprowadziło wyszukiwanie lokalne, dzięki czemu łatwiej znajdziemy firmy bliżej nas, jak również w ciekawszy sposób ukazuje nam filmy czy przepisy kulinarne. Nie znajdziemy wszystkich elementów SERP na raz – pojawiają się one w zależności od kategorii czy lokalizacji. Warto zapamiętać te funkcjonalności i korzystać z nich – zdecydowanie ułatwiają zawężenie ogromu informacji w Internecie do najistotniejszych.
<< POWRÓT
Na naszym blogu
Reklama sklepu internetowego - co radzi agencja SEO?
Skuteczna strategia e-marketingowa to klucz do sukcesu dla przedsiębiorstw online. Jak być widocznym dla Klientów? Blumo SEO podpowiada, co zrobić, by wybić się na tle konkurencji!
Breadcrumbs – jakie znaczenie dla SEO ma nawigacja okruszkowa?
Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa, może wydawać się zagadkowym zagadnieniem, jednak każdy użytkownik spotyka się z nią na stronach internetowych niemal codziennie. Jak ją rozpoznać?
Czym jest Chat GPT i jakie są jego możliwości?
W ostatnim czasie gorącym tematem stała się usługa Chat GPT. Okazuje się, że to niezwykle innowacyjna technologia o ogromnym potencjale. Warto więc zapoznać się bliżej z możliwościami tego innowacyjnego systemu.
Web usability - dlaczego użyteczność strony jest ważna?
Jak ważna jest funkcjonalność strony dla konwersji i sukcesu biznesu? Czym jest website usability?
Czym jest efekt ROPO?
Nie jest tajemnicą, że Internet zmienił sposób, w jaki robimy zakupy. Konsumenci chcą też podejmować bardziej świadome decyzje - poprzez wcześniejszy research.
AIDA - znaczenie i rola w marketingu
Czym jest model AIDA i dlaczego tak chętnie jest wykorzystywany w marketingu? Gdzie warto go stosować, a kiedy niekoniecznie się sprawdza?
Czym jest Google Display Network?
Google Display Network jest doskonale rozwiniętą siecią reklamową z szerokimi możliwościami promowania produktów i usług w różnorodnej formie. Jakie ma zalety?
Infinite scroll vs. paginacja - czym są i jaki mają wpływ na SEO?
Sposób nawigacji ma ogromne znaczenie zarówno dla SEO, jak i doświadczenia użytkownika. Co lepiej się sprawdzi w witrynie - nieskończone przewijanie czy paginacja?
Jak pisać artykuły, które zaciekawią odbiorców?
Pisanie nie jest łatwe. Codzienne tworzenie artykułów może być sporym wyzwaniem. Oto 7 wskazówek, jak tworzyć wartościowe i ciekawe treści
Trendy SEO w 2022 roku
Zastanawiasz się, co rok 2022 przyniesie w branży e-commerce? Jakie zmiany na 2022r. przygotowało Google? Sprawdź trendy SEO 2022!
Dlaczego Core Web Vitals są ważne w SEO?
Google stale dodaje nowe i usprawnia obecne algorytmy. Tym razem przyjrzymy się nowym wytycznym z 2021 roku - czym są Core Web Vitals?
Czego szukali Polacy w 2021 roku w wyszukiwarce Google?
Koniec roku to czas podsumowań, więc Google niezmiennie przygotowało dla nas zestawienie najbardziej popularnych wyszukiwań w Polsce i na świecie w 2021.