
Rodzaje wyników wyszukiwania w Google, czyli różne elementy SERP
Większość z nas, wyszukując haseł w wyszukiwarce Google, na przestrzeni lat mogła nie zauważyć zmian, jakie zostały wprowadzone. Udogodnienia i funkcjonalności, które zostały dodane w celu łatwiejszego szukania informacji, mogły umknąć naszej uwadze, a Google wprowadziło ich kilka. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom wyników wyszukiwań w Google.
Czym jest SERP?
SERP (ang. Search Engine Results Page) to strona internetowa, która ukazuje nam wyniki wyszukiwań dla poszukiwanych słów kluczowych. Każdy wynik jest złożony z tytułu, adresu URL, opisu i dodatków. W wyszukiwarce Google stworzony jest podział na wyniki darmowe, czyli organiczne oraz płatne, jak reklamy AdWords. Propozycje stron w wynikach są porządkowane przez algorytmy Google na podstawie trafności wobec słów kluczowych oraz wartościowości strony, biorąc pod uwagę czynniki rankingowe SEO. Dla reklam płatnych decydującym czynnikiem jest głównie mechanizm aukcyjny platformy. Aby uatrakcyjnić i ułatwić poszukiwanie informacji, miejsc czy produktów, Google stworzyło wiele pomocnych funkcjonalności.
Jakie rodzaje wyników wyszukiwania możemy spotkać w Google?
1. Karuzele
„Karuzelą” możemy określić przewijaną listę wyników, wyświetlającą się poziomo na górze wyszukiwań na określone zapytania. Najczęściej są to filmy, piosenki czy ubrania. Po kliknięciu w konkretny wynik, zmienia się fraza w zapytaniu. Nie mamy wpływu na karuzele – tworzą je algorytmy.
2. Direct answers
Direct answers, czyli bezpośrednie odpowiedzi to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają konkretnych informacji. Ukazują wszystkie niezbędne dane dla danego zapytania z wielu źródeł informacji odnośnie lotów czy hoteli, np. lot z Warszawy do Rzymu.
3. Fragmenty z odpowiedzią
To fragmenty tekstu zaczerpnięte ze strony internetowej wraz z linkiem do niej oraz często też grafiką. Ich zaletą jest szybka i precyzyjna odpowiedź na dane zapytanie. Odpowiedź wyświetla się w ramce, a dany fragment może być przedstawiony w różnej formie, np./ instrukcji, tabeli czy listy. Algorytmy decydują, z jakiej strony będzie pochodziła treść, dlatego warto się postarać o jak najlepszą optymalizację tekstu na stronie oraz odpowiednią jego konstrukcję.
4. Knowledge Panel
Panel wiedzy to forma zbioru informacji, przedstawiona w postaci ramki po prawej stronie. Są to zazwyczaj najważniejsze informacje na temat danego produktu, marki, miejsc czy osób. Grafika przedstawiana w panelu wiedzy może pochodzić z różnych źródeł, a informacje są automatycznie aktualizowane.
5. Najważniejsze artykuły
Najważniejsze artykuły to element, który proponuje najbardziej aktualne i odpowiadające zapytaniu artykuły. Ich kolejność i rodzaje są dobierane przez algorytmy, przy czym biorą one pod uwagę nasze wcześniej odwiedzane strony czy wyszukiwania.
6. Linki do podstron
To wygodna opcja rozbudowanego menu już na poziomie wyników wyszukiwania. Wyświetlane są linki do głównych podstron witryny, co pozwala szybciej znaleźć konkretne informacje np. cennik czy kontakt firmy. Wskazówką dla właścicieli stron jest używanie tekstów kotiwcy i tekstów alt, żeby ich strona była wyświetlana w ten sposób.
7. Wyniki lokalne
Poprzez geolokalizację Google proponuje nam punkty w naszej okolicy. Są to najczęściej restauracje, siłownie, fryzjerzy czy mechanicy. Lista wyników lokalnych uwzględnia również takie informacje, jak lokalizacja na mapie miasta, trasa dojazdu, link do strony firmowej, ocena użytkowników, jak również możliwość zadzwonienia na smartfonach.
8. Translator
Nie trzeba wyszukiwań translatorów w Internecie. Wystarczy wpisać poszukiwaną frazę i docelowy język, a ukaże nam się box z tłumaczeniem.
9. Rich snippets
Rich snippets to dodatkowo oznaczone dane strukturalne w kodzie witryny, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania przy klinku do strony. Dużą rolę pełnią przy przepisach kulinarnych, gdzie można dodać takie informacje, jak czas pieczenia, kaloryczność, zdjęcie potrawy czy datę publikacji i autora. Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu o rich snippets.
10. Wyszukiwania podobne do…
Na podstawie zachowań i zapytań innych użytkowników, Google proponuje nam frazy podobne do naszego zapytania lub bardziej szczegółowe. Często pomaga nam to w lepszym sformułowaniu naszego problemu lub znalezienia bardziej odpowiedniej alternatywy.
Podsumowanie
Poszukując informacji w wyszukiwarce Google, możemy zauważyć wiele funkcjonalności ułatwiających nam znalezienie odpowiedzi szybciej i z większą precyzją. Google wprowadziło wyszukiwanie lokalne, dzięki czemu łatwiej znajdziemy firmy bliżej nas, jak również w ciekawszy sposób ukazuje nam filmy czy przepisy kulinarne. Nie znajdziemy wszystkich elementów SERP na raz – pojawiają się one w zależności od kategorii czy lokalizacji. Warto zapamiętać te funkcjonalności i korzystać z nich – zdecydowanie ułatwiają zawężenie ogromu informacji w Internecie do najistotniejszych.
<< POWRÓT
Na naszym blogu
Asystent Google - jego możliwości
Na początku 2019 roku Google postanowił uruchomić kolejne swoje narzędzie w polskiej wersji językowej – Asystent Google. Jest to bardzo innowacyjny pomysł, na którego premierę czekało wielu użytkowników smartfonów i tabletów. Uważa się go za androidową konkurencję dla Siri marki Apple i duży skok technologiczny. Jakie możliwości i zalety kryją się za asystentem Google?
Głosowanie przez Internet - czy jest możliwe w Polsce?
W Polsce coraz chętniej otwieramy się na możliwości usług internetowych i z większym przekonaniem korzystamy chociażby z kont i przelewów bankowych. Takie technologiczne rozwiązania wykorzystywane są również w przebiegu głosowania. Z całego świata dobiegają do nas informacje o tzw. e-votingu. Czy takie rozwiązanie dostępne jest już w Polsce?
SEO Wordpress – 5 wskazówek pozycjonowania stron w Wordpressie
Wordpress został stworzony w języku PHP do obsługi blogów i sklepów internetowych. Jednak dobry kontent to nie wszystko - trzeba znać techniki i narzędzia, żeby go odpowiednio wypromować. Przedstawiamy zatem 5 wskazówek pozycjonowania stron w Wordpress.
Specjalista SEO i jego zadania
Wraz z rozwojem Internetu rośnie liczba stanowisk, które tworzą się na potrzeby tych przemian. Stale zwiększa się grono pracowników branży IT, jak również firm marketingowych w Internecie. Jednym z takich zawodów jest właśnie specjalista SEO. Kim on dokładnie jest i jakie są jego zadania?
Google znajdzie Twoje urządzenie!
Posiadacze iPhonów zapewne dobrze znają funkcję Znajdź mój iPhone, którą proponuje Apple. Od teraz również właściciele smartfonów z Androidem mają okazję skorzystać z możliwości zlokalizowania swojego telefonu. Google zainicjowało stworzenie nowej usługi.
Co Google wie o Tobie? Jak to sprawdzić?
Google śledzi działania swoich użytkowników na różne sposoby. Dotyczy to nie tylko aktywności w sieci, ale też poczynań podejmowanych w realnym, fizycznym świecie. Gromadzone w ten sposób informacje można jednak łatwo sprawdzić, a w razie potrzeby usunąć.
Artykuł 13 - czy to koniec obecnego Internetu?
24 marca 2019 roku Parlament Europejski w Strasburgu poparł wprowadzenie w życie dyrektywy normującej prawa autorskie w Internecie. Wszystkie przebiega w atmosferze wielkich emocji i kontrowersji. Niektórzy wskazują na nową cenzurę Internetu. Co się zmieni?
Historia i sukces wyszukiwarki Google
Powstanie i rozwój Google to modelowy przykład amerykańskiego snu. Wszystko zaczęło się od dwóch studentów, którzy pracowali w garażu nad swoim uczelnianym projektem.
Najpopularniejsze wyszukiwania Google w 2018 roku
Jak co roku, Google stworzył zestawienie najpopularniejszych wyszukiwań w ubiegłych dwunastu miesiącach. W formie list opublikował tematy, które najbardziej nas intrygowały. Dzięki temu w skrócie możemy przypomnieć sobie, co ciekawego działo się w minionym roku i jakie wydarzenia cieszyły się największym zainteresowaniem.
Najpopularniejsze wyszukiwania Google w 2017 roku
Jesteś ciekaw co najczęściej wyszukiwali internauci w 2017 roku? Sprawdź! Będziesz zaskoczony wynikami :)