
Specjalista SEO i jego zadania
Wraz z rozwojem Internetu rośnie liczba stanowisk, które tworzą się na potrzeby tych przemian. Stale zwiększa się grono pracowników branży IT, jak również firm marketingowych w Internecie. Jednym z takich zawodów jest właśnie specjalista SEO. Kim on dokładnie jest i jakie są jego zadania?
Czym jest SEO?
Warto by na początku wytłumaczyć pojęcie SEO. Skrót pochodzi z języka angielskiego i oznacza optymalizację dla wyszukiwarek internetowych (ang. search engine optimization). Jest to bardzo szybko rozwijająca się branża, polegająca na dopasowywaniu się do algorytmów Google, aby wznieść pozycję danej strony na pierwsze miejsca wyszukiwań organicznych, czyli nie płatnych, jak np. AdWords. Są to działania zapewniające zarówno usprawnienie technicznych elementów strony, jak również poszerzenie jej treści i zdobywanie linków z innych domen. W rezultacie, choć efekty nie są błyskawiczne i wymagają cierpliwości, działania SEO poprawiają miejsce w rankingu strony, czyli zwiększają jej widoczność, budują zaufanie oraz uzyskują ruch. W Polsce przyjęło się, że SEO dotyczy głównie Google, bo właśnie ta wyszukiwarka jest w większości wybierana – około 97%.
Specjalista SEO – szczegóły stanowiska
Na tym stanowisku ważna jest komunikatywność i dobre podejście do klienta. Praca często polega na omawianiu z klientami ich oczekiwań, zmian na stronach i ich weryfikacji. Ważne są też raporty, zarówno dla klientów, jak i szefa. Z pewnością osobie na takim stanowisku nie może zabraknąć kreatywności i „lekkiego pióra”, aby mogła tworzyć interesujące, wartościowe i unikalne treści. Istotne jest też znajdowanie właściwych słów kluczowych i odpowiednie umieszczanie ich w tekstach. Przyda się również umiejętność obróbki elementów graficznych czy, choćby podstawowa, znajomość kodu HTML. Dodatkowymi zdolnościami będą: wiedza na temat URL, HTTP, zrozumienie pojęć SEO, zaznajomienie z narzędziami Google Analytics, Search Console, umiejętność korzystania z FTP i wiele innych.
6 cech dobrego specjalisty SEO
- cierpliwość – zarówno osoba zajmująca się pozycjonowaniem, jak i klient, muszą mieć świadomość, że ten proces może trochę potrwać. Zadowalające efekty mogą zająć nawet miesiące, dlatego pracownik musi profesjonalnie zająć się przez ten czas klientem i przekonać go o swojej skuteczności, jak i stale rozwijać swoją wiedzę
- systematyczność i odpowiedzialność – niezwykle ważne jest ustalenie konkretnego planu i trzymanie się go; aby rezultaty nadeszły w przewidywanym przez nas czasie, trzeba zapracować na nie
- elastyczność i kreatywność – ludzie są różni, a klienci mają mniejsze i większa wymagania, do każdego trzeba się dostosować i dobrać ofertę indywidualnie – kontakt telefoniczny lub mailowy, albo też personalne spotkania; klienci lubią nieszablonowe i kreatywne rozwiązania, więc takie cechy na pewno będą docenione
- odporność na stres – obecnie pogoń za pieniądzem i zachodni styl życia zwiększyły poziom stresu w naszym życiu, jednak nie można się poddać napięciu, gdyż może skutkować to popełnianiem błędów
- stałe uaktualnianie wiedzy – dowiadywanie się o nowościach i modyfikacjach w algorytmach jest kluczowe w pracy dobrego specjalisty SEO, dzięki temu strony będą osiągały najlepsze wyniki
- trochę analitycznego myślenia – nawet jeśli strona jest poprawnie uzupełniona, a dalej nie wychodzi dobrze w pozycjach lub nie generuje konwersji, należy wdrożyć podejście analityczne i pomyśleć, co jeszcze można zrobić, aby osiągnąć rezultat.
<< POWRÓT
Na naszym blogu
Jak zabrać się za pisanie bloga firmowego?
Prowadzisz bloga firmowego, ale nie widzisz efektów w postaci większej liczby odwiedzających? Kluczem do sukcesu jest tworzenie treści w sposób, który odpowiada na potrzeby użytkowników i jednocześnie spełnia wymagania algorytmów Google.
Najczęściej wyszukiwane hasła w 2024 roku! Statystyki Google 2024
Jakie tematy dominowały w 2024 roku? Jakie wydarzenia wpłynęły na nasze wyszukiwania? Przeanalizujmy to razem, by odkryć, co dane z Google mówią o nas samych!
Sztuczki SEO 2025
W świecie, gdzie co miesiąc pojawiają się nowe trendy, łatwo zapomnieć o technikach, które przez lata były fundamentem optymalizacji stron.
Jak poprawić lokalne SEO w małej miejscowości?
Co zrobić, żeby twoja firma była równie rozpoznawalna online? Oto przepis na sukces w lokalnym SEO!
ChatGPT w SEO – jak wykorzystać sztuczną inteligencję do pozycjonowania stron?
Czy wiesz, jak Chat GPT może odciążyć Cię w prowadzeniu SEO Twojej firmy? Pozwól, żeby sztuczna inteligencja zrobiła za Ciebie to, co najżmudniejsze!
Pozycjonowanie stron – jak pojawiać się w wynikach wyszukiwania?
Pozycjonowanie stron, czyli SEO, to działania mające na celu poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania Google. Dowiedz się, jak być widocznym w sieci!
SEO w dobie sztucznej inteligencji
Jak sztuczna inteligencja zmienia SEO i dlaczego warto zaprzyjaźnić się z technologią? Jak skuteczniej wykorzystywać AI w prowadzeniu strony internetowej? Sprawdźmy to!
Przyjazny URL - krótki adres dla przedsiębiorców
Przyjazny URL – czym jest i w jaki sposób działa? Poznaj potęgę przyjaznych linków i dowiedz się, jak zachęcać Klientów do odwiedzania Twojej strony internetowej!
Jak chronić swoje dane w sieci?
Korzystasz z Internetu? Uważaj! Znajdujesz się w gronie osób, którym grozi… kradzież tożsamości. Dowiedz się, jak chronić swoje dane przed niechcianymi nadużyciami.
Consent Mode - co to znaczy?
Czy Twoja strona internetowa korzysta z Consent Mode? Dowiedz się, jak wdrożyć Consent Mode oraz jak prowadzić działania reklamowe w oparciu o nową politykę Google!
Reklama sklepu internetowego - co radzi agencja SEO?
Skuteczna strategia e-marketingowa to klucz do sukcesu dla przedsiębiorstw online. Jak być widocznym dla Klientów? Blumo SEO podpowiada, co zrobić, by wybić się na tle konkurencji!
Breadcrumbs – jakie znaczenie dla SEO ma nawigacja okruszkowa?
Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa, może wydawać się zagadkowym zagadnieniem, jednak każdy użytkownik spotyka się z nią na stronach internetowych niemal codziennie. Jak ją rozpoznać?