6 porad zwiększających bezpieczeństwo Wordpress
HOME / Blog / 6 porad zwiększających bezpieczeństwo Wordpress
6 porad zwiększających bezpieczeństwo Wordpress

6 porad zwiększających bezpieczeństwo Wordpress

Wordpress jest ogólnoświatowym, darmowym i jednym z najczęściej wybieranych systemów zarządzania treścią. Uważa się, że około 30% wszystkich stron internetowych oparta jest właśnie właśnie WordPress. Za jego popularnością przemawiają takie cechy, jak łatwość w obsłudze, intuicyjny panel administracyjny, brak konieczności posiadania wiedzy programistycznej, szeroki wybór darmowych motywów i wtyczek.

Nie ma jednak systemów idealnych, a Wordpress uchodzi w powszechnej opinii za system, do którego łatwo się włamać i często padający ofiarą hakerów. Badania Wordfence wskazują, że około 5 – 6 tysięcy stron na Wordpress ulega próbie ataku hakerskiego w ciągu każdej minuty! Takie udane próby mogą przysporzyć nam wiele problemów. Strona może stać się farmą linków, która stanowi technikę Black Hat SEO, linkującą do stron podejrzanych, niskiej jakości. Skutkiem będzie spadek naszych pozycji w wyszukiwarce Google.

Aby ochronić się przed atakami złośliwych oprogramowań, warto poznać sposoby, które zapoznają nas z potencjalnymi lukami i błędami. Przedstawiamy więc 6 porad, które zwiększą bezpieczeństwo Twojej strony na Wordpress.

aktualizacje wordpress

1. Regularne aktualizacje Wordpress

Aktualizacje są niezbędnym elementem, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie strony. Służą one często wyeliminowaniu błędów poprzedniej wersji, które hakerzy mogą wykorzystać do włamań. Wprowadzają też nowe możliwości czy ulepszają bezpieczeństwo. Na Wordpress powinniśmy dbać o systematyczne aktualizacje w kilku obszarach:

Według statystyk cyber_Folks udostępnionych w 2019 roku, podczas badania 12 tysięcy losowo wybranych Wordpressów z serwera tego hostingu wynikało, że 80 proc. właścicieli stron nie aktualizuje swojego WP. Wynik może być zaskakujący, jednak udowadnia, że właściciele stron sami zostawiają furtkę dla oszustów.

2. Kopie zapasowe

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło się komuś utracić treści ze strony przez awarię serwera czy inne błędy, ten wie, jak ważne jest tworzenie kopii bezpieczeństwa. W przypadku takiej awarii lub włamania mamy więc koło ratunkowe w postaci zapisanych plików i baz danych. Na Wordpress znajdziemy wiele wtyczek, które będą wykonywać te kopie regularnie za nas.

3. Wtyczki bezpieczeństwa

W celu zwiększenia bezpieczeństwa na Wordpress zaczęto tworzyć rozmaite wtyczki, które mają na celu ochronę jej przed atakami. Jednym z najbardziej popularnych pluginów jest Wordfence - monitoruje system plików platformy i informuje mailowo o ich zmianach, czuwa nad procesem logowania oraz blokuje użytkowników podejrzanych, usiłujących zalogować się na naszą stronę. Pozwala też na podejrzenie aktualnego ruchu na stronie. Innymi propozycjami takich wtyczek są All in One Firewall and Security czy Acunetix Secure WordPress. Są one idealnym rozwiązaniem szczególnie dla osób bez zaawansowanej wiedzy technicznej.

wtyczki wordpress

Istnieje jednak również grupa przeciwników takich wtyczek, którzy mają pewne argumenty przeciwko ich używaniu, np.

 • spadek wydajności strony przez elementy stale analizujące ruch 
 • rozległy kod również mogący stanowić punkt ataku hakerów
 • przewaga stosowania własnych zabezpieczeń i modyfikacji nad skomplikowanymi wtyczkami.

Jedno jest pewne – w taki czy inny sposób konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo swojej strony i śledzenie wszelkich alarmujących ostrzeżeń.

4. Nieoczywiste hasła

Każdy chyba zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa tworzenie silnych haseł do wszystkich swoich kont. W Internecie krążą listy często używanych przez użytkowników haseł, które można dzięki sposobom próbować wpisywać. Można więc wypróbować generatory haseł (taki też oferuje Wordpress) lub samemu wymyślić nieoczywiste kombinacje. Zapomnijmy też o wszystkich nazwach użytkownika typu „admin”!

Masz problem z zapamiętaniem tylu skomplikowanych zestawień do wszystkich swoich kont? Warto skorzystać z programów typu KeePass, które umożliwiają zapisywanie tych informacji do wielu miejsc i serwisów.

certyfikat ssl

5. Certyfikat SSL

Certyfikat SSL to obecnie niezbędny element „wyposażenia strony”. Mała kłódka przy adresie URL dzięki szyfrowaniu zapewnia poufną komunikację między przeglądarką i serwerem. Strona z certyfikatem SSL jest zaufana i bezpieczniejsza nie tylko w oczach internautów, ale też przez algorytmy Google. SSL pozwala na zachowanie tajności danych podczas płatności na stronie, wypełniania formularza czy zapisu na newsletter.

6. Zaufany zarządca strony Wordpress

Upewnij się, że Twoja strona Wordpress jest regularnie sprawdzana i aktualizowana – jeśli nie przez Ciebie, to przez zaufaną osobę z odpowiednią wiedzą. Wbrew pozorom, Wordpress nie jest bezobsługowy i wymaga nadzoru nad wyżej wymienionymi aktualizacjami, kopiami zapasowymi, wtyczkami i monitoringu prawidłowego funkcjonowania strony.
Przydatna byłaby też znajomość poszerzonej znajomości z zakresu HTML, CSS, PHP itp. Warto też pamiętać, aby nie logować się do nieznanej sieci Wi-Fi np. w hotspotach publicznych, które nie są odpowiednio chronione i zostawiają większe możliwości dla kradzieży danych i dostępu do kont bankowych.

Przed czym uchroni nas dbanie o bezpieczeństwo na Wordpress?

 • Utrata plików na serwerze.
 • Spadek pozycji strony w Google.
 • Niechciane zmiany w bazie WordPress.
 • Utrata zaufania użytkowników i Google.
 • Niestabilność pracy systemu.
 • Zablokowanie naszej strony przez dostawcę hostingowego. 
 • Dodatkowe koszty naprawy WordPress.
 • Ewentualne kary od Google i odbudowa pozycji SEO.

Zachęcamy do skorzystania z naszej usługi tworzenia stron na Wordpress w Blumo i przepisania strony na autorski kod. 


<< POWRÓT

Na naszym blogu

Poczytaj więcej


Zadaj pytanie o pozycjonowanie

Stworzenie strony internetowej, Google Adwords lub usługi programistyczne WWW.Imię i nazwisko/Firma:

Telefon:
E-mail:
Adres WWW strony internetowej a może strona jest do zrobienia?:
Wiadomość:
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Blumo, będącego Administratorem danych, w celu przedstawienia warunków współpracy.
wpisz: ovgi