Google Voice Search - powiedz, żeby wyszukać
HOME / Blog / Google Voice Search - powiedz, żeby wyszukać
Google Voice Search - powiedz, żeby wyszukać

Google Voice Search - powiedz, żeby wyszukać

Technologia idzie z duchem czasu i rozwija się w zawrotnym tempie. Giganci internetowi starają się odpowiadać na potrzeby użytkowników, tworząc coraz to nowe udogodnienia i narzędzia przyspieszające i ułatwiające korzystanie z wyszukiwarek. Jednym z nich, które szybko zyskuje przewagę, jest Google Voice Search.

Czym jest Google Voice Search?

Google Voice Search to narzędzie Google, które umożliwia nam zadanie pytania poprzez mówienie do mikrofonu zamiast tradycyjnego wpisywania go na klawiaturze. Działa w systemie Android i wyszukiwarce Chrome. Wyszukiwanie głosowe stworzono w celu uproszczenia i przyspieszenia procesu znajdowania informacji. Zadajemy pytanie do naszego telefonu czy komputera, niczym do drugiego człowieka, a on wprowadzi nasze pytanie w formie tekstowej do wyszukiwarki i ukaże nam odpowiedzi.
Popularność tej opcji stale rośnie i przekonuje się do niej coraz więcej osób – w 2016 roku używano Google Voice Search w 20% wyszukiwań, a szacuje się, że do końca 2020 roku będzie to już 50%. Komendy głosowe zaczynają przeważać w naszym życiu, kiedy w ciągłym biegu łatwiej jest nam wyszukać coś mówiąc, niż skupiać uwagę na pisaniu.

Zmiana specyfiki wyszukiwań, czyli przewaga pytań

Wpisując zapytanie w wyszukiwarce Google, skupiamy się głównie na krótkich słowach kluczowych i głównych frazach. Jednak wraz z rozwojem narzędzia Google Voice Search, ten trend nieco się zmienił. Korzystając z zapytań głosowych, zadajemy w większości pełne pytania, zaczynające się od Gdzie?, Kiedy?, Jak? np. zamiast wpisać „burgery Łódź” zapytamy „gdzie zjem najlepsze burgery w Łodzi?”, co może zmienić listę odpowiedzi na dokładniejszą. Duży wpływ na to ma wprowadzony przez Google w 2013 roku algorytm Koliber, który ma za zadanie lepszego rozpoznawania kontekstów i sensu wprowadzanych do wyszukiwarki zapytań. Dzięki umiejętności personalizacji zadanych pytań przez algorytm, otrzymujemy bardziej merytoryczne i odpowiadające nam treści w odpowiedziach.

Dlaczego warto zadbać o pozycjonowanie strony pod wyszukiwanie głosowe?

Google Voice Search

Przy tak dynamicznym wzroście popularności wyszukiwania głosowego, warto zadbać, aby nasza witryna było odpowiednio do tego dostosowana. Da to nam przewagę nad konkurencją i zapewni wyższe pozycje w wynikach wyszukiwań. Istnieje kilka rozwiązań, które możemy wdrożyć, aby uzyskać widoczne efekty. Możemy spróbować przeprowadzić je sami, ale lepiej zlecić je profesjonalnej agencji SEO takiej, jak Blumo. Oto kilka ich przykładów:

  • Long-tail w treściach SEO - Kluczem we wzrostach pozycji jest pisanie tekstów SEO zawierających pełne pytania i zwroty, zwane frazami long-tail. Są to potoczne pytania, których użylibyśmy w rozmowie, np. gdzie jest najlepsza agencja SEO w Łodzi? Warto je dodać w strategicznych miejscach, czyli w nagłówku czy podtytule. Dobrze jest też sprawdzić najpopularniejsze obecnie frazy, np. w Google Search Console. Idealnym zestawieniem takich fraz long-tail jest zestawienie najczęstszych pytań, czyli FAQ.
  • Optymalizacja witryny pod wyszukiwanie głosowe - Tak jak przy pozycjonowaniu stron internetowych, tak i przy Google Voice Search przydatne jest odpowiednie przystosowane danej strony do zapytań głosowych. W kwietniu 2015 roku dodano to parametrów rankingowych kolejny czynnik - „mobile friendly”, czyli dostosowanie do smartfonów. Stało się ono kluczowym parametrem dla właścicieli stron przez upowszechnienie wyszukiwania głosem. Tego typu zapytania są ok. 3 razy częściej związane z lokalizacją niż frazy tekstowe. Dlatego ważne jest również stworzenie i regularne aktualizowanie wizytówki Google Moja Firma . Dodatkowo warto zoptymalizować grafikę, używając mniejszych rozmiarów plików, które nie spowolnią ładowania się strony i umieszczać w ich znacznikach alt pytania związane z tematem. Nie można pominąć wersji responsywnej strony, czyli specjalnie dostosowanej do urządzeń mobilnych. Większość z nas korzysta obecnie ze smartfonów, więc witryna musi dobrze się na nich wyświetlać.
  • Sposób przedstawienia danych na stronie - Możemy uzyskać w wynikach wyszukiwań pozycję zero, jeśli nasze treści będą dokładną odpowiedzią na zadane przez użytkownika pytanie – featured snippets czyli polecane fragmenty z odpowiedzią. Warto zatem tworzyć merytoryczne i wartościowe treści w różnych formach: tabeli, listy, wykresów czy statystyk, a pojawimy się ponad resztą wyników wyszukiwań!

Zalety korzystania z Google Voice Search

  • możliwość łatwego wyszukiwania podczas jazdy samochodem
  • proste znalezienie przepisu podczas gotowania
  • możliwość głosowego zapytania podczas kąpieli
  • dostępność w języku polskim
  • wygoda
  • mniejsze skupienie uwagi
  • użyteczne narzędzie przy obecnym „życiu w biegu”.

Zachęcamy do zapoznania się z cennikiem usług pozycjonowania stron internetowych i pozycjonowania pod Google Voice Search w agencji SEO Blumo.


<< POWRÓT

Na naszym blogu

Poczytaj więcej


Zadaj pytanie o pozycjonowanie

Stworzenie strony internetowej, Google Adwords lub usługi programistyczne WWW.Imię i nazwisko/Firma:

Telefon:
E-mail:
Adres WWW strony internetowej a może strona jest do zrobienia?:
Wiadomość:
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Blumo, będącego Administratorem danych, w celu przedstawienia warunków współpracy.
wpisz: svkx