SEO Wordpress – 5 wskazówek pozycjonowania stron w Wordpressie
Wordpress to niezaprzeczalnie najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS) na świecie – jego udział wynosił 60%. Pierwsza oficjalna wersja miała swoją premierę w maju 2003 roku. Został stworzony w języku PHP do obsługi blogów i sklepów internetowych. Opiera się on na idei szablonów stron internetowych i łatwej budowie bazującej na kontrolerze przekierowań. Osoby korzystające z Wordpress mają możliwość instalowania tysiąca motywów, które pozwalają na uatrakcyjnienie wyglądu bez znajomości kodu źródłowego.
Unikalną opcję w Wordpress stanowią również wtyczki umożliwiające kompleksowe działania na stronie, jak choćby dodanie pasków nawigacyjnych czy sliderów. Najważniejszą zaletą tego systemu jest jednak łatwość w obsłudze, nawet dla laików PHP i HTML, którzy zaczynają swoją przygodę w świecie internetowych treści. Inne jego plusy to m.in. Szeroki wybór darmowych dodatków, szybkie naprawianie błędów czy duże wsparcie licznej społeczności. Jednak dobry kontent nie wystarczy, trzeba znać techniki i narzędzia, żeby go odpowiednio napisać i wypromować. Przedstawiamy zatem 15 wskazówek pozycjonowania stron w Wordpress.
1. Łatwo czytelne linki
Przyjazne linki SEO w Wordpressie to łatwo czytelne adresy URL, zarówno dla czytelnika, jak dla robota Google. Jak może wyglądać właściwy link, a jak link nieprzyjazny dla SEO?
Przyjazne linki są proste, bez znaków specjalnych ani wielkich liter, w telegraficznym skrócie informujące o treści podstrony, np:
https://blumoseo.pl/blog/specjalista-seo-i-jego-zadania.html
https://blumoseo.pl/pozycjonowanie-stron-warszawa
Linki trudno czytelne mogą wyglądać na przykład tak:
https://{nazwa_domeny}/?JdeeoS=6432425
https://{nazwa_domeny}/archiwum/456/
Nie dowiadujemy się z nich o zawartości strony, ponadto trudno jest je zapamiętać. Co więcej, takie niewłaściwe linki utrudniają pozycjonowanie stron internetowych i zdobywanie wysokich pozycji w wyszukiwarce. Aby zmienić strukturę linków skorzystaj z opcji Ustawienia -> Bezpośrednie odnośniki.
2. Optymalizacja treści
Częste i regularne dodawanie wpisów jest niezwykle istotne, muszą one być jednak skonstruowane w odpowiedni sposób. Tytuł powinien zawierać od 50 do 60 znaków i frazę kluczową. Optymalna długość opisu (metadescription) to 150-160 znaków. Jego zadaniem jest krótkie wprowadzenie ale też zachęcenie potencjalnego czytelnika. Ważnym punktem są nagłówki, należy zachować ich hierarchię. H1 umieszczamy w tekście raz, a następnie odpowiednio porządkujemy nagłówki niższego stopnia H2->H3->H4 itd.
Tekst jest atrakcyjniejszy dla czytelnika, kiedy jest urozmaicony w dobrą grafikę. Obrazki należy skompresować i uzupełnić o atrybut ALT, czyli alternatywny opis grafiki, najlepiej wybranymi frazami kluczowymi. Warto wyposażyć się we wtyczkę Yoast SEO, która podpowiada, jak najefektywniej tworzyć treści i co zmienić, żeby ulepszyć pozycjonowanie stron internetowych na Wordpress.
3. Bądź na bieżąco z aktualizacjami Wordpress
Żeby Wordpress pracował efektywnie i bezpiecznie, należy przestrzegać aktualizacji najnowszej wersji systemu, ale także wtyczek. Każdy update wnosi poprawki błędów, nowe funkcje i usprawnienia. Dla wygody i efektywności polecamy regularne aktualizacje (Kokpit->Aktualizacje).
4. Zainwestuj w bezpieczeństwo – HTTPS/SSL
Ważne jest, aby strona była bezpieczna, czyli chroniona certyfikatem SSL. Nie pozwala on na przechwytywanie danych lub na ich zmiany. Charakterystyczna strona w niego wyposażona posiada symbol zielonej kłódki przy adresie URL. Jego zaletą jest poprawa wiarygodności, nie tylko dla odbiorcy, ale głównie wyszukiwarki Google, co ulepsza pozycjonowanie strony.
5. Linkuj w Wordpress!
Pozycjonowanie stron w dużej mierze opiera się na linkowaniu wewnętrznym i zewnętrznym. Warto zamieścić parę linków wewnętrznych, czyli w obrębie danej witryny, jak również zewnętrznych, które odnoszą się do wartościowych i sprawdzonych źródeł. Takie działania wydłużą czas użytkownika na stronie, zwiększą ilość wyświetleń i poprawią wyniki.
To tylko parę wybranych rad, sposobów na pozycjonowanie stron w Wordpress jest wiele i im więcej ich znasz, tym lepszym jesteś specjalistą SEO! Zawsze możesz skorzystać z usług naszej firmy i oddać pracę w ręce profesjonalistów - zachęcamy do zapoznania się z cennikiem pozycjonowania stron internetowych.
<< POWRÓT
Na naszym blogu
- 31Sier
SEO w dobie sztucznej inteligencji
Jak sztuczna inteligencja zmienia SEO i dlaczego warto zaprzyjaźnić się z technologią? Jak skuteczniej wykorzystywać AI w prowadzeniu strony internetowej? Sprawdźmy to!
- 31Lip
Przyjazny URL - krótki adres dla przedsiębiorców
Przyjazny URL – czym jest i w jaki sposób działa? Poznaj potęgę przyjaznych linków i dowiedz się, jak zachęcać Klientów do odwiedzania Twojej strony internetowej!
- 17Czerw
Jak chronić swoje dane w sieci?
Korzystasz z Internetu? Uważaj! Znajdujesz się w gronie osób, którym grozi… kradzież tożsamości. Dowiedz się, jak chronić swoje dane przed niechcianymi nadużyciami.
- 27Maj
Consent Mode - co to znaczy?
Czy Twoja strona internetowa korzysta z Consent Mode? Dowiedz się, jak wdrożyć Consent Mode oraz jak prowadzić działania reklamowe w oparciu o nową politykę Google!
- 28Kwie
Reklama sklepu internetowego - co radzi agencja SEO?
Skuteczna strategia e-marketingowa to klucz do sukcesu dla przedsiębiorstw online. Jak być widocznym dla Klientów? Blumo SEO podpowiada, co zrobić, by wybić się na tle konkurencji!
- 28Kwie
Breadcrumbs – jakie znaczenie dla SEO ma nawigacja okruszkowa?
Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa, może wydawać się zagadkowym zagadnieniem, jednak każdy użytkownik spotyka się z nią na stronach internetowych niemal codziennie. Jak ją rozpoznać?
- 29Marz
Czym jest Chat GPT i jakie są jego możliwości?
W ostatnim czasie gorącym tematem stała się usługa Chat GPT. Okazuje się, że to niezwykle innowacyjna technologia o ogromnym potencjale. Warto więc zapoznać się bliżej z możliwościami tego innowacyjnego systemu.
- 30Kwie
Web usability - dlaczego użyteczność strony jest ważna?
Jak ważna jest funkcjonalność strony dla konwersji i sukcesu biznesu? Czym jest website usability?