SEO Wordpress – 5 wskazówek pozycjonowania stron w Wordpressie
HOME / Blog / SEO Wordpress – 5 wskazówek pozycjonowania stron w Wordpressie
SEO Wordpress – 5 wskazówek pozycjonowania stron w Wordpressie

SEO Wordpress – 5 wskazówek pozycjonowania stron w Wordpressie

Wordpress to niezaprzeczalnie najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS) na świecie – jego udział wynosił 60%. Pierwsza oficjalna wersja miała swoją premierę w maju 2003 roku. Został stworzony w języku PHP do obsługi blogów i sklepów internetowych. Opiera się on na idei szablonów stron internetowych i łatwej budowie bazującej na kontrolerze przekierowań. Osoby korzystające z Wordpress mają możliwość instalowania tysiąca motywów, które pozwalają na uatrakcyjnienie wyglądu bez znajomości kodu źródłowego.

Unikalną opcję w Wordpress stanowią również wtyczki umożliwiające kompleksowe działania na stronie, jak choćby dodanie pasków nawigacyjnych czy sliderów. Najważniejszą zaletą tego systemu jest jednak łatwość w obsłudze, nawet dla laików PHP i HTML, którzy zaczynają swoją przygodę w świecie internetowych treści. Inne jego plusy to m.in. Szeroki wybór darmowych dodatków, szybkie naprawianie błędów czy duże wsparcie licznej społeczności. Jednak dobry kontent nie wystarczy, trzeba znać techniki i narzędzia, żeby go odpowiednio napisać i wypromować. Przedstawiamy zatem 15 wskazówek pozycjonowania stron w Wordpress.

1. Łatwo czytelne linki

wordpress seo

Przyjazne linki SEO w Wordpressie to łatwo czytelne adresy URL, zarówno dla czytelnika, jak dla robota Google. Jak może wyglądać właściwy link, a jak link nieprzyjazny dla SEO?

Przyjazne linki są proste, bez znaków specjalnych ani wielkich liter, w telegraficznym skrócie informujące o treści podstrony, np:

https://blumoseo.pl/blog/specjalista-seo-i-jego-zadania.html
https://blumoseo.pl/pozycjonowanie-stron-warszawa

Linki trudno czytelne mogą wyglądać na przykład tak:

https://{nazwa_domeny}/?JdeeoS=6432425
https://{nazwa_domeny}/archiwum/456/

Nie dowiadujemy się z nich o zawartości strony, ponadto trudno jest je zapamiętać. Co więcej, takie niewłaściwe linki utrudniają pozycjonowanie stron internetowych i zdobywanie wysokich pozycji w wyszukiwarce. Aby zmienić strukturę linków skorzystaj z opcji Ustawienia -> Bezpośrednie odnośniki.

2. Optymalizacja treści

pozycjonowanie wordpress

Częste i regularne dodawanie wpisów jest niezwykle istotne, muszą one być jednak skonstruowane w odpowiedni sposób. Tytuł powinien zawierać od 50 do 60 znaków i frazę kluczową. Optymalna długość opisu (metadescription) to 150-160 znaków. Jego zadaniem jest krótkie wprowadzenie ale też zachęcenie potencjalnego czytelnika. Ważnym punktem są nagłówki, należy zachować ich hierarchię. H1 umieszczamy w tekście raz, a następnie odpowiednio porządkujemy nagłówki niższego stopnia H2->H3->H4 itd. 

Tekst jest atrakcyjniejszy dla czytelnika, kiedy jest urozmaicony w dobrą grafikę. Obrazki należy skompresować i uzupełnić o atrybut ALT, czyli alternatywny opis grafiki, najlepiej wybranymi frazami kluczowymi. Warto wyposażyć się we wtyczkę Yoast SEO, która podpowiada, jak najefektywniej tworzyć treści i co zmienić, żeby ulepszyć pozycjonowanie stron internetowych na Wordpress.

3. Bądź na bieżąco z aktualizacjami Wordpress

Żeby Wordpress pracował efektywnie i bezpiecznie, należy przestrzegać aktualizacji najnowszej wersji systemu, ale także wtyczek. Każdy update wnosi poprawki błędów, nowe funkcje i usprawnienia. Dla wygody i efektywności polecamy regularne aktualizacje (Kokpit->Aktualizacje).

4. Zainwestuj w bezpieczeństwo – HTTPS/SSL

Ważne jest, aby strona była bezpieczna, czyli chroniona certyfikatem SSL. Nie pozwala on na przechwytywanie danych lub na ich zmiany. Charakterystyczna strona w niego wyposażona posiada symbol zielonej kłódki przy adresie URL. Jego zaletą jest poprawa wiarygodności, nie tylko dla odbiorcy, ale głównie wyszukiwarki Google, co ulepsza pozycjonowanie strony.

5. Linkuj w Wordpress!

Pozycjonowanie stron w dużej mierze opiera się na linkowaniu wewnętrznym i zewnętrznym. Warto zamieścić parę linków wewnętrznych, czyli w obrębie danej witryny, jak również zewnętrznych, które odnoszą się do wartościowych i sprawdzonych źródeł. Takie działania wydłużą czas użytkownika na stronie, zwiększą ilość wyświetleń i poprawią wyniki.

To tylko parę wybranych rad, sposobów na pozycjonowanie stron w Wordpress jest wiele i im więcej ich znasz, tym lepszym jesteś specjalistą SEO! Zawsze możesz skorzystać z usług naszej firmy i oddać pracę w ręce profesjonalistów - zachęcamy do zapoznania się z cennikiem pozycjonowania stron internetowych. 


<< POWRÓT

Na naszym blogu

Poczytaj więcej


Zadaj pytanie o pozycjonowanie

Stworzenie strony internetowej, Google Adwords lub usługi programistyczne WWW.Imię i nazwisko/Firma:

Telefon:
E-mail:
Adres WWW strony internetowej a może strona jest do zrobienia?:
Wiadomość:
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Blumo, będącego Administratorem danych, w celu przedstawienia warunków współpracy.
wpisz: vjfh