14 sposobów wyszukiwania w Google, o których nie wiedziałeś!
HOME / Blog / 14 sposobów wyszukiwania w Google, o których nie wiedziałeś!
14 sposobów wyszukiwania w Google, o których nie wiedziałeś!

14 sposobów wyszukiwania w Google, o których nie wiedziałeś!

Obecnie każdy z nas przynajmniej kilka razy w tygodniu, a nawet codziennie wpisuje w Google wiele zapytań. Często zależy nam na czasie, więc wybieramy strony wyświetlające się najwyżej w wynikach wyszukiwania. Otrzymujemy podpowiedzi w przypadku literówki lub sprecyzowane propozycje dla naszej lokalizacji, niekiedy jednak to nie wystarcza. Zdarza się, że nasza intencja nie jest w pełni zawarta we frazie i Google nie pokazuje nam tego, co mieliśmy na myśli.

Rutynowa czynność wpisywania interesujących nas słów kluczowych przyzwyczaja nas do szybkich efektów, jednak zdarzają się już większe trudności, kiedy poszukujemy konkretnych (np. niszowych, niepopularnych) wyników. Jak precyzyjniej i szybciej znajdować w Google dokładnie to, czego szukamy? Techniki udoskonalające zostały wprowadzone już dawno i zostały nazwane „operatorami wyszukiwania”. Przedstawimy Wam kilka tych sprytnych trików!

1. Fraza w adresie URL - allinurl

Istnieje wiele sposobów na ograniczenie wyników wyszukiwania do oczekiwanych przez nas rezultatów. Jedną z przydatnych opcji jest szukanie frazy w adresie URL stron. Możemy łatwo znaleźć blogi czy portale o interesującej nas tematyce np. blogi o ogrodzie. Wystarczy zawrzeć operatora allinurl:

allinurl

2. Przydatny cudzysłów – („”)

Zazwyczaj wyniki wyszukiwania Google są dosyć trafne i odpowiadające naszym potrzebom, jednak można sprawdzić, że staną się jeszcze bardziej precyzyjne! Umieszczając naszą frazę kluczową w cydzysłowie „oczekujemy od Google” dokładnie dopasowanych, uściślonych wyników bez odmieniania słów przez przypadki czy ich synonimizacji.

3. Treści z daną frazą - allintext

Pozycjonowanie stron internetowych opiera się m.in. na odpowiednim nasyceniu tekstów frazami. W tej metodzie wyszukiwania również najważniejsze są właśnie frazy. Jednak oczekiwane przez nas słowa kluczowe mogą występować w jedynie w tytule, w description czy w adresie URL. Aby mieć pewność, że znajdziemy frazę w tekście na stronie, używamy operatora „allintext”.

4. Wykluczanie frazy – (minus)

Może się zdarzyć, że fraza, której szukamy jest wieloznaczna lub chcemy wykluczyć z puli wyników jakiś konkretny aspekt. Dodanie do poszukiwanej frazy symbolu minusa pozwala odrzucić dane słowo lub wyrażenie z frazy, więc nie zostaną wyświetlone mimo powiązania z tematem. Przykładem może być poszukiwanie kwiatów na urodziny, kiedy jest nie chcemy, żeby to był bukiet, a więc:

minus we frazie Google

5. Be or not to be? Czyli or/lub

Kiedy wahamy się pomiędzy dwoma słowami lub szukamy różnic pomiędzy nimi, warto zastosować operatora or/lub. W efekcie otrzymamy zwrot wyników związanych z X lub Y, najczęściej na zasadzie kontrastu lub zestawienia podobieństw, różnic czy związków.

6. Poszukiwania w social media - @, #

Social media rządzą się swoimi zasadami – nawet w wyszukiwaniach w Google. Dzięki specjalnym operatorom można łatwiej znaleźć dane osoby czy zagadnienia obecne w kanałach społecznościowych. Aby wyszukiwać określoną osobę, wystarczy zastosować @, np. @adelle. Kiedy rozglądamy się za konkretnym wydarzeniem lub tematyką, możemy użyć #, np. #strajkkobiet.

wyszukiwanie social media

7. „Przebadanie” struktury strony – site:

Niektóre witryny czy portale mają niezwykle rozbudowaną strukturę. Aby w jakiś sposób zobaczyć jedynie jej podstrony, wystarczy poprzedzić jej adres URL operatorem site:

site w Google

8. Strona podobna do… - related:

Znudziły Ci się długie godziny na YouTube i szukasz jego alternatywy? A może masz ulubiony portal i szukasz do niego podobnych? Przyda się tu komenda related:

strony podobne w Google

9. Podręczny słownik Google – define:

Słownik wbudowany w Google, wyświetli znaczenie danego słowa w karcie po wpisaniu słowa po operatorze define: Warto pamiętać, że wszystkie te komendy wpisujemy bez spacji po dwukropku.

operator define w Google

10. Tylko pliki pdf – filetype:pdf

Niekiedy poszukujemy w sieci określonych dokumentów czy instrukcji, które najczęściej znajdują się w plikach pdf. Nie musimy jednak scrollować wszystkich wyników dla frazy w ich poszukiwaniu – wystarczy operator filetype:pdf, np. filetype:pdf konstytucja Polski.

11. Wyszukiwanie według ceny - $

Przeglądając produkty w sieci w celu dokonania zakupu, często marnujemy dużo czasu na ofertę nieodpowiadającą naszemu budżetowi. Dzięki operatorowi $ możemy zawęzić obszar poszukiwań do wybranej przez nas kwoty.

wyszukiwanie ceną w Google

12. Wyszukiwanie z określonego zakresu – (..)

Szukasz wydarzenia, które miało miejsce w latach 1990-2000, ale nie jesteś pewien w którym roku dokładnie? Wstaw .. między dwie liczby. Na przykład: odkurzacz $50..$100.

13. Prognoza pogody – weather:

Szybkie sprawdzenie, czy czekają Cię słoneczne dni czy opady deszczu w Twoim mieście? Wystarczy wpisanie weather:

pogoda w Google

14. Połączenia nieoczywiste - *

Łączy ze sobą pozornie niepowiązane wyrazy - może się przydać, kiedy szukamy specyficznych określeń czy tytułów, a także kiedy zapomnimy jakiegoś wyrazu z szukanej frazy.



To najpopularniejsze i najbardziej przydatne skróty, które przygotowaliśmy. Mamy nadzieję, że ułatwią Wam przeczesywanie zasobów Internetu!


<< POWRÓT

Na naszym blogu

Poczytaj więcej


Zadaj pytanie o pozycjonowanie

Stworzenie strony internetowej, Google Adwords lub usługi programistyczne WWW.



Imię i nazwisko/Firma:

Telefon:
E-mail:
Adres WWW strony internetowej a może strona jest do zrobienia?:
Wiadomość:
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyższych danych osobowych przez Blumo, będącego Administratorem danych, w celu przedstawienia warunków współpracy.
wpisz: rrdt